10 küsimust-vastust pergolate kohta — Liv Outdoor

10 küsimust-vastust pergolate kohta

Pergola soetamine on investeering aastakümneteks ning seetõttu on ettevalmistav faas äärmiselt oluline. Allolevas postituses võtame kokku nii peamised aspektid, mida soovitame pergola soetamisel läbi mõelda kui ka enamlevinud küsimused, mida meile pergola soetamisel on esitatud.

Mis aastaaegadel soovid pergolat kasutada?


Tulenevalt sellest, kas soovid pergolat aastaringseks kasutamiseks, ainult suviti või pikendada suve läbi varakevadise ning hilissügise kasutuse, sõltub, kas ja millistele seinamoodulitele ning lisadele peaksid mõtlema. Aastaringseks kasutamiseks on kindlasti kõige kindlamad seinamooduli valikud klaas ja/või kinnine sein, lisaks soovitame pergola varustada soojuskiirguriga. Ka katuse osas on võimalik soojuspidavust paranda, ehitades pergola, kas osaliselt või täielikult kinnise katusega. Suveks või suve pikendamiseks ei ole klaasist või kinnise seinaga lahendused vajalikud - piisab ka päikeseruloost, sääsekaitsest või puidust lükandribidest, mis toimivad suurepäraselt ka privaatsuse tagamiseks. Võimalik on pergola seinasid ka poolitada, kasutades ühes pooles näiteks klaasi ja teises ribisid. Valikuid on muidugi veel, kuid selline võiks olla mõttekäik esmaste vajaduste kaardistamiseks.

Kas pergolad peavad vastu raskele lumele ning tormituultele?

Kui enamus Eesti turul pakutavad pergolad pigem ei ole mõeldud meie kliimasse ega ka aastaringseks kasutuseks, siis Renson pergolad on selles osas erandiks, pakkudes võrreldes konkurentidega ligi kahekordset (lume) kandevõimet kui ka meie kliimasse sobilikke tehnilisi lahendusi. Pergola katuse kandevõime sõltub eelkõige katuse pindalast (arvutatakse välja iga tellimuse puhul eraldi), kuid keskmiselt kannab Rensoni pergola kuni 200kg lund ruutmeetri kohta ning tuult kuni 45 m/s. Tasub teada, et Eesti tuulekiiruse rekord on 48m/s, mõõdetud 1969. aastal. Viimase 30 aasta kõrgeim mõõdetud tuulekiirus on olnud 38,6 m/s. Seega, tuulerisk on Rensoni pergolate puhul kenasti kaetud.


Kokkuvõtvalt: kui kahtled pakutava pergola kvaliteedis, siis küsi müüjalt pakutavat garantiiaega pergola eri osadele ning uuri, kas pergolat on võimalik kasutada ka talvisel perioodil. Saadud vastused aitavad sind kindlasti parimale ostuotsusele lähemale.

Kui suurt pergolat vajad?


Ennekõike sõltub see sellest, kui palju on vaba pinda ning milliseks otstarbeks soovid oma pergolat kasutada - mõnus lebola elutoa pikendamiseks, väliköök, söögiala, kõik need asjad koos või sootuks midagi muud. Väikseim optimaalne pergola mõõt on 3x3m. Kui tahad võimalikust suurusest paremat tunnetust saada, siis meie Liv Outdoori esindussalongis on kohapeal 3.2x4.3m pergola (kõrgus 2.5m). Tule proovi järele, kui palju mööblit sellise suurusega pergola alla mahub. Kodus on abiks kindlasti teibiga mõõtude maha tõmbamine. Siinjuures üks aspekt, millele veel mõelda, on see, et pergola ei pea katma kindlasti tervet terrassi. See oleneb küll terrassi asukohast ja suurusest, kuid funktsionaalsemaks terrassikasutuseks on hea jätta ka liikumisruumi väljaspool pergolat - võimalik päevitusala või miks mitte ka tantsuruum terrassile nendeks paljudeks kordadeks, kui hakkad pergola lisaruumi olemasolul sõpru külla kutsuma!

Millises suuruses pergolaid on võimalik paigaldada?

Kiire ja lühike vastus - nii nagu kasutajale sobilik. Rensoni pergolad on kõik sentimeetri täpsusega toodetavad vastavalt kasutusvajadusele ja keskkonnale, kus see asub. Tasub aga teada, et ühe katuselaba pikkus (ilma tugipostita) ei tohi olla üle 4.5 meetri, vastasel juhul ei ole lahendus meie kliimas kasutamiseks sobilik (katuselaba kandevõime jääb liiga väikeseks). Tugiposte ja pergolaid kokku liites on aga võimalik tekitada märksa suuremaid katusepindasid, näiteks 3 x 9, 9 x 9, 4.5 x 12 jne. Rensoni kõige uuema seeria, Amani pergolaid on võimalik ehitada ka välja ulatuvate räästa osadega, moodustades seeläbi luksuslikke aiapaviljone.



Millisele pinnale pergolaid paigaldatakse?

Pergolat saab ühtemoodi edukalt paigaldada nii puidust kui sünteetilistele terrassidele, betoonile, kiviplaatidele jne. Oluline, et pinnas ei vajuks ning sinna oleks võimalik valada ankrud pergola kinnitamiseks. Pind ei pea olema tasane- pergola on võimalik valmistada erineva pikkusega jalgadaga, muutes seeläbi ka ebatasase pinna kenasti tasaseks (ja loodi). Oluline on silmas pidada seda, et pergolad peavad vastu pikka aega (garantii kuni 15 aastat), enamjaolt kauem kui nende alune põranda pind, mistõttu on soovitatav need alati aluspinnasesse kinnitada. Selliselt saab põrandad pergola ümber vahetada nii, et pergolat ei pea eemaldama.

Millised on privaatsust andvad seinamoodulid?

Privaatsuse loomiseks on head valikud päikeserulood, Loggia puidust, alumiiniumist või kangast lükandpaneelid, fikseeritud sein või välikardinad, mida saab kombineerida näiteks klaaspaneelidega. Tasub tähele panna, et erinevate mudelite puhul on erinevad ka kasutatavate seinamoodulite võimalused. Näiteks, Rensoni lipulaeva, Amani puhul on võimalik täiendavad seinamoodulid paigaldada lisaks tugipostide vahele ka nende ette.

Millised on efektiivsed tuule eest kaitsvad seinamoodulid?

Tuule eest kaitsevad kõige efektiivsemalt fikseeritud sein või klaaspaneelid, kuid luba meil sind ka üllatada - päikeseruloo oma tugeva siinide kinnitusega ning laia materjalivalikuga püüab samuti väga hästi tuult kinni. Pergolat tellides juhi sellele kindasti tähelepanu, siis saame pakkuda ka kõige sobivamat materjali. Ka Loggia lükandpaneelid (kas fikseeritud või liigutatavate ribidega) täidavad tuulepüüdmise rolli eeskujulikult.

Kas on võimalik tellida eraldi ainult seinamooduleid või katust?


Jah, kõiki mooduleid on võimalik ka eraldi tellida. Kui sul on juba ise ehitatud katusealune või aiamaja, millele soovid lisada päikeserulood, klaasuksi või teisi mooduleid, siis Rensoni mooduleid on võimalik täpsete mõõtude järgi lisada olemasolevatele lahendustele. Üha levinum on ka majast väljapoole ulatuvasse katusesse avanevate katuselabade integreerimine. See jätab väga ühtlase üldmulje ning annab samas võimaluse päikesevalgusel soovi korral nii katuse alla kui ka siseruumi pääseda.


Mis hinnaklassi Rensoni pergolad jäävad?

Hind sõltub suuresti sellest, kui suurt ning milliste lisamoodulitega pergolat sa soovid, kuid 3x3m pergola elektriliselt avaneva katusega algab ca 10 000 eurost (koos paigaldusega). Rensoni pergolad toodetakse Belgias, eesmärgiga pakkuda pergolate kategooria tippkvaliteeti. Need pergolad peavad vastu Eesti kliimas nii raskele lumele kui suurtele tuultele.

Kui pikk on keskmine pergola tellimisaeg?

Tellimisaeg jääb 7-10 nädala vahemikku. Kohapealne paigaldus võtab keskmiselt ühe päeva.


Liitu uudiskirjaga

Ole teadlik trendidest, pakkumistest ja uutest toodetest

Tutvu meie 2024. aasta välimööbli kataloogiga